Northeast Minnesota Virtual Industry Tour Classroom Lesson Plan

Utilities:  The Cost of Using Energy

GRADE LEVEL: 5-8 (9-12)


ACADEMIC SUBJECT(S) MOST APPROPRIATE FOR ACTIVITY:
English Language Arts, Family and Consumer Science, Mathematics, Science, Technology, Education


SOURCE ORGANIZATION:
University of Wisconsin – Stevens Point


TIME TO COMPLETE:  1-3 50 Minute Periods

DESCRIPTION:

Students calculate the cost of energy used by various products found in the home and at school. Calculating energy costs and comparing the costs of buying and operating standard and energy-efficient products enables students to make informed choices when purchasing products that use energy.

OBJECTIVES

Students will be able to:

  • calculate the cost of energy used by various products; and
  • compare the costs of buying and operating lights and appliances.

SUPPLEMENTARY VIDEO:

Provided by a joint venture between JET, True North Stars Perkins Consortium, IRRRB, and Story North Productions to be used with the Northeast Minnesota Virtual Industry Tour Project, Utilities Sector.

UTILITY VIDEO:

Skip to content